Szent Mihály Főangyal - Orsolyák temploma
AZ ORSOLYITA NŐVÉREK KASSAI TEMPLOMA – SZENT MIHÁLY ARKANGYAL TISZTELETÉRE
Kassa fő terének Nyugati térfalában, a Fő utca, az abból nyíló Uršulinská (Orsolya) és az erre merőleges Mäsiarska (Mészáros) utcák által határolt épülettömb legidősebb, ma látható része a Mészáros utcára nyíló, egykor a kassai reformátusok által 1652-55-ben építtetett, egy tornyú, egy hajós, barokk stílusú templom.
- 1673 - Az ellenreformáció idején a Habsburg vezetés az épületet elvette a protestánsoktól, majd profán célokra használta: hadi raktárrá degradálta.
- 1682 - A kuruc felkelések idején a vallásilag toleráns fejedelmek, így Thököly Imre 1682-ben,
- 1706 - majd II. Rákóczi Ferenc 1706-ban a templomot visszaadta a református gyülekezetnek, de a felkelések bukását követően rövid időn belül mindig ismét katolikus kézbe jutott az épület.
- 1698 - a pozsonyi Orsolya-rendi szerzetesnők kapták meg, akik sorrendben a negyedik (a domonkosok, ferencesek és jezsuiták után) szerzetesrendként telepedtek le Kassán. Még nem volt idejük berendezni a templomot, máris elvették tőlük.
- 1731 – Visszakapják a templomot, amely mindmáig a tulajdonukban van. Az Orsolyás nővérek Kassán több fajta iskolát is működtettek: óvodát, népi iskolát, polgári iskolát, gimnáziumot, tanári intézetet és családi iskolát is.
A templom beltere nagyon egyszerű, női atmoszférát sugároz ki. Oltárai barokk stílusúak. A főoltár nagyon atipikus: A szentek barokk szobrai a falakon kerültek elhelyezésre. A templom védőszentjének, Mihály Arkangyal szobra központi helyen található. Feltételezhető, hogy a szobrok már jóval az oltár elkészülése előtt készen voltak, a sok tulajdonjogcsere miatt azonban nem volt idő az egységes oltár megépítésére, később meg, amikor a templom már az Orsolyás rendé lett, pénz nem volt. Az 1. emelet szintjén körbefutó empórium a protestantizmus hozama, korlátja rokokó stílusú. Az ablakok szecessziós festett üvegből készültek. A kórusra vezető folyosón egy barokk, öltöztethető madonna szobra áll, mely korábban fogadalmi ékszerekkel volt díszítve, ezek a 2. Világháború után nyomtalanul eltűntek.