Projektové správy
1. Letný tábor Košice - Tiszaujváros
Pastoračné centrum pri Dome sv. Gerharda každoročne organizuje detský mestský letný tábor. V tomto roku vďaka podpore Európskej únie v rámci projektu Interreg sa tábora zúčastnili aj deti z maďarského mesta Tiszaujváros. Cieľom tábora bolo oboznámiť mladých ľudí oboch miest so spoločnými koreňmi a poukázať na bohaté kultúrne dedičstvo a taktiež poukázať na problémy ovplyvňujúce mladú generáciu (internet a jeho nástrahy).
Tábor sa konal v termíne od 26. júla do 30. júla 2021 s bohatým spoločným programom. Deti sa zábavnou formou zoznámili s historickými pamiatkami mesta Košice, navštívil košické planetárium a botanickú záhradu, kde sa mohli pod odborným vedením zoznámiť sa zázrakmi vesmíru a krásami prírody. Neďaleko Košíc v obci Turňa nad Bodvou na mieste plného zábavy a oddychu - Granárium, deti rozvíjali svoje remeselnícke zručnosti . Program mali bohatý a to od prípravy kvásku, pečenia chleba a výroby košíkov až po športové popoludnie.
Organizátori zorganizovali sériu prednášok a rozhovorov s témou „ Nástrahy internetu“ kde deti získali informácie o negatívnych vplyvoch internetu a účinkoch rôznych škodlivých návykov na ich životy. Pevne veríme, že deti oboch partnerských miest príjemne trávili svoje prázdninové dni, počas ktorých nadviazali nové priateľstvá, naučili sa remeselnícke zručnosti a duchovne sa posilnili, aby vedeli zdolávať nástrahy života.
Združenie kresťanskej inteligencie a Spoločenstvo kresťanských rodín s radosťou ponúklo priestor na realizáciu letného tábora a veríme že všetky zúčastnené deti sa obohatili o rôzne zážitky a spoznali krásy života kresťanského spoločenstva.
2. Návšteva farského spoločenstva v Tiszaújvárosi.
V rámci projektu Interreg podporeného Európskym fondom regionálneho rozvoja niekoľko zástupcov Združenia kresťanskej inteligencie v Košiciach a Spoločenstva kresťanskej rodiny navštívili farské spoločenstvo v Tiszaújvárosi s cieľom naplniť poslanie projektu „Budujeme partnestvá“. Návšteva sa uskutočnila 15. augusta 2021 a bohatý program účastníkov prispel k nadviazaniu partnerstva medzi komunitami.
Poobedňajší program zahájiIa prednáška s názvom „Vplyv Eucharistie na dnešnú spoločnosť“ ktorú predniesol biskupský vikár pre pastoráciu Ferenc Juhász. Jeho inšpirujúce slová poukázali na vnímanie informácií a ich vplyvov na moderného človeka, nedocenenie moci Eucharistie samotným človekom. Po prednáške nasledovala spoločná diskusia a debata. Členom týchto dvoch katolíckych skupín to poskytlo veľkú príležitosť pripraviť sa v duchu na nadchádzajúcu medzinárodnú eucharistickú konferenciu, ktorá sa tento rok bude konať v Budapešti. Vrcholom návštevy bola omša, ktorú celebroval doktor Lajos Pápai, emeritný biskup Győrskej diecézy. Návštevníci sa mohli zúčastniť prehliadky chrámov a navštíviť rôzne pamätné miesta.
Budovanie komunity a rozvíjanie vzťahov je veľmi dôležité v čase, keď život jednotlivca stojí v každodennom živote pred mnohými výzvami.Stretnutie troch spoločenstiev potvrdilo dôležitosť vytvárania partnerstva medzi spoločenstvami rôznych regiónov.
3. Virtuálna prechádzka v Dóme sv. Alžbety v Košiciach
Združenie kresťanskej inteligencie pravidelne organizuje od roku 1999 „Dni sv. Alžbety“ v rámci ktorých sa každoročne usporadúva konferencia. Vzhľadom na pandemickú situáciu sa konferencia nekonala. Nakoľko pandemická situácia pretrvávala aj v roku 2020 jej náhradou sa stala „Virtuálna prechádzka v košickom Dóme“. Táto prehliadka sa konala online na internete 28.08.2021. Záznam tejto virtuálnej prehliadky si môžete pozrieť tu.
4. Spojenie historických tradícií
V čase pandémie sa ukázalo aké je dôležité dobre fungujúce spoločenstvo, ktoré aj v neistých časoch pre svojich členov bolo zárukou istoty a spolupatričnosti. V priebehu roku 2021 sa podarilo nadviazať spoluprácu medzi Združením kresťanských inteligentov, Rodinného spoločenstva a farským spoločenstvom v meste Tiszaujváros. Projekt Sancta s podporou Európskej únie, ktorý dostal podporu z programu Interreg, otvoril možnosť tejto spolupráce. Prvé spoločné stretnutia sa uskutočnili 20. júna 2021 a následne na to 26.6.2021 sa stretli miestna farská komunita s filiálnymi spoločenstvami v Tiszaujvárosi na Dni otvorených dverí pre rodiny.
Prvé stretnutie s témou „Povolanie a poslanie človeka“ sa začalo spoločnou sv. omšou . Duchovnú náplň dňa dodala sv. omša a vzácna prednáška k téme po ktorej nasledovala diskusia. Prednášal Juhász Ferenc, biskupský vikár pre pastoráciu , prítomní boli aj zstupcovia iných cirkevných komunít: György Pék–predseda farskej rady Tiszaujváros, Dénes Keresztes-predseda Združenia kresťanskej inteligencie a Mons. Zoltán Pásztor biskupský vikár a rektor Domu sv. Gerharda - Pastoračného vzdelávacieho centra v Košiciach. Po prednáške nasledovalo Agapé a spoločne strávený čas spojil dve spoločenstvá natoľko, že si naplánovali ďalšie spoločné programy.
5. Spoznávania historických pamätných miest
Aj keď počas pandémie obmedzili vzájomné stretnutia, Združenie kresťanskej inteligencie a Spoločenstvo kresťanských rodín zorganizovalo spoločnú púť s členmi farského spoločenstva Tiszaujváros , ktorej cieľom bolo spoznať niektoré historické pamätné miesta spoločnej histórie. Pri každom pamätnom mieste sa spomínalo aspoň jedno literárne dielo, čo rozšírilo obzor zúčastnených .Spoločná púť sa uskutočnila vďaka pomoci EÚ, a zapojenia sa oboch partnerov do cezhraničného projektu Iterreg.
Hlavným účelom púte okrem spoznávania historických pamätných miest bolo aj prehlbovanie vzájomných vzťahov a poukázanie na spoločné kultúrne korene. Púť sa uskutočnila 28. júla 2021. Účastníci púte sa stretli v Košiciach, odkiaľ spoločne vyrazili do Veľkého Slemenca, kde mali možnosť vidieť následky násilného rozdelenia územia po 2. svetovej vojne. Nasledovala cesta do obce Ruská, kde je pochovaný jágerský hrdina tureckých bojov István Dobó. Ďalšou zastávkou bol Rákocziho kaštiel v obci Borša, kde sme sa vďaka interaktívnej formy vrátili do 17. storočia. Záver púte bol v Košiciach v mieste Rákocziho azylového domu Rodošto
Púte sa zúčastnilo 50 osôb. Stretnutie členov dvoch farností potvrdilo dôležitosť budovania partnerstva, organizovanie spoločných aktivít aj v budúcnosti.